PROVĚTRÁVANÉ FASÁDY

Provětrávané fasády obecně

Je pravdou, že energie stále rostou a životní prostředí chceme mít lepší a čistější, proto je nutné lépe a šetrněji stavět, lépe izolovat naše bydlení, proto budou vynaložené energie nižší, bude mnohem menší množství skleníkových plynů, a proto se naše planeta bude ozdravovat.
Určitě si řeknete proč a z jakého důvodu právě ty provětrávané - větrané fasády?

Každá budova ať je to občanská, bytová nebo průmyslová se velmi kvalitně zateplí tvrdými izolacemi s vysokou objemovou hmotností (nejlépe desky z minerálních vláken, které nezadržují vodu). Základem provětrávaných fasád je nosná kovová konstrukce (ocelová nebo hliníková), která se kotví do zdiva a ponese nám finální obkladové fasádní desky, které mohou být různých typů (např. Alucobond - Bond, keramika, hliníkové a ocelové desky, Cembonit, MDF desky, dřevo, Max desky, atd.). Tyto fasádní desky dělíme na dva základní systémy kotvení a to na viditelné ukotvení desek a neviditelné ukotvení desek. Viditelné ukotvení obkladových desek na čepy, texy, nýty, atd. Neviditelné ukotvení obkladových desek znamená to, že vlastní ukotvení těchto desek není vidět.Při výběru neviditelného kotvení u obkladového materiálu jsou kotevní úchyty vyrobeny do kazet a tím ukotvení je buď na bocích přes čepy, nebo ze zadní strany kazet systémem S,Z nosného roštu.

Vyhody provětrávaných fasád

Největší výhodou těchto fasádních systémů je, že máme vždy mezi izolací a fasádními deskami provětrávanou (větranou) mezeru minimálně 30mm. Tato provětrávaná mezera tvoří tzv.,,komínový efekt“ – co to znamená? Je to přirozený způsob ventilace vzduchu, tedy vzduchová mezera umožňuje neustálé odvětrání stěn. Vzduch je nasáván na spodní straně fasády u tzv.zahajovacího profilu, proudí směrem nahoru až k samému vrcholu fasády. Tím, že nám proudí vzduch pod obkladovými materiály, odvádí teplý nebo naopak ledový vzduch, který projde, nebo-li pronikne přes obkladové materiály. Z jednotlivých vrstev se tak dobře odvádí vlhkost a v létě vnitřní plášť domu se rychleji ochlazuje. Po odvodu tohoto tepla, nebo obkladu začíná působit tepelná izolace jako vlastní izolant. Proto v těchto budovách s provětrávanou mezerou se cítíme lépe, je zde velmi stabilní mikroklima a hlavně nemusíme vynakládat mnoho energie na vlastní vytápění, tím šetříme ekologicky naši planetu, jak jsem již uváděl v úvodu tématu.

Jinak řečeno fasáda je často místem úniku velkého množství energie. Izolace z kamenné vlny jsou v tomto případě ideálním řešením. Jednak dojde k zateplení vnějšího pláště a zároveň je zajištěno „dýchání“ celého domu. Je totiž nezbytné myslet na to, aby nebyl dům uzavřen do neprodyšné vrstvy. To může vést až k nežádoucí kondenzaci uvnitř konstrukce a následnému vzniku plísní. Příjemné při realizaci provětrávaných fasád je i to, že kromě významných úspor ( zateplení domu) získá dům i nový vzhled.

Montáž provětrávaných fasád

Montáž zavěšených fasád probíhá tzv. suchou cestou. Je proto rychlejší než klasické postupy a lze ji provádět celoročně. Životnost provětrávaných (větraných) fasád je totožná s životností objektů a počítá se na desetiletí. Pokud se přece jen deska rozbije či jinak poškodí, není problém ji vyměnit za jinou.

Provětrávané fasády – chyby při realizace:

Od zvoleného typu pláště se odvíjí volba nosného systému provětrávané – větrané fasády. Vzhledem k rozsahu používaných materiálů a technologických postupů vynechejme spojovací a kotevní prvky a přibližme si předposlední vrstvu provětrávaných fasád. Provětrávaná mezera z hlediska správného fungování celého fasádního systému má navržení a především realizace provětrávané mezery zásadní vliv na životnost fasády, neboť tato vrstva udržuje v systému příznivé mikroklima. Pro bezproblémové fungování fasády je nutné zajistit proudění vzduchu.

« Zpět na rozcestník provětrávaných fasád

ATENA spol s r.o.
Palackého 138
765 02 Otrokovice
IČ 60725931
Tel. 577 650 119
E-mail atena@atenasro.cz
Web www.atenasro.cz

Lamely | Mřížky | Kazety | Sádrokartony

Copyright © 2011-2015 ATENA spol s r.o. Otrokovice
Tvorba www stránek Zlín
Hosting u Vsquared s.r.o.